SIKÇA SORULAN SORULAR

Biyometrik Avuç İçi Damar Okuyucu Sensör Bağlantı Kablosunu Nasıl Temin Edebilirim?


Fujitsu çağrı merkezini arayarak, ekopc.com üzerinden, ekokablo.com üzerinden yada buraya tıklayarak telefon ile arayarak siparişlerinizi verebilirsiniz. avuç içi damar okuma kablosu


Palmsecure Biyometrik Avuç İçi Damar Okuyucu Cihazımızın Garantisi Sona Erdi, Nasıl Uzatabilirim?


0850 532 85 84 numaralı telefonumuzu arayarak veya ekopc.com üzerinden 1 yıl veya 2 yıllık garanti uzatma bakım paketlerimizden sipariş edebilirsiniz.
Uzatılmış Garanti Neleri İçeriyor?
* 12 ay süre ile bakım ve servis anlaşması
* Yetkili partner EkoPC ile 25 yıllık Fujitsu deneyiminden güç alan mühendisler ve teknik ekip desteğine anında ulaşım
* 7/24 Profesyonel Çağrı Merkezi hizmeti
* Yerinde Destek Hizmeti
* 4 saat içinde müdahale, 24 saat içinde çözüm
* Arıza durumunda cihaz değişimi
* Sarf malzeme garanti kapsamında değildir. ( Kablo, Adaptör v.b.)


Avuç İçi Kimlik Doğrulama Sistemi nedir?


Sosyal Güvenlik Kurumunun( SGK olarak anılacaktır) Sağlık Hizmet Sunucularında (SHS olarak anılacaktır) yapılan kimlik doğrulama işlemlerinin kişilerin avuç içi damar izi haritası kullanılarak yapılmasını sağlamak için tasarlanmış ve geliştirilmiş elektronik bir kimlik doğrulama sistemidir.


Hangi Bileşenlerden Oluşur?


Avuç İçi Damar Tanıma Yöntemiyle Kimlik Doğrulama Sistemi için konumlandırılacak Biyometrik Kimlik Doğrulama Ünitesine(BKDÜ olarak anılacaktır) fiyatına dahil olanlar : - İstemci İşlem Ünitesi (securesign),
- Damar İzi Okuma Ünitesi (sensör),
- Konumlandırma Ünitesi (handguide)
- İstemci Giriş, Çıkış Ünitesi (keypad)
- Merkezi yazılımı


Sistem Nasıl Çalışır?


Hastaneye gelen vatandaş sistem aracılığıyla hasta-kabul işlemine başvurduğunda öncelikli olarak ilgili vatandaşın TC Kimlik Numarasına ait bir biyometrik kaydın olup olmadığı sistem tarafından sorgulanacaktır. İlgili Vatandaşın TC Kimlik Numarasına ait bir biyometrik kaydı yok ise; Hastane bankolarına kurulacak olan Biyometrik Kimlik Doğrulama Ünitesi (BKDÜ) aracılığı ile vatandaşın her iki eline ait biyometrik avuç içi verisi ve T.C. Kimlik Numarası bir kereye mahsus olmak üzere merkezi sisteme kaydedilecektir. Kayıt işleminden sonra vatandaş Türkiye’deki BKD Sistemi olan herhangi bir hastaneye giderek hasta-kabul işlemini biyometrik kimlik doğrulama yolu ile gerçekleştirebilecektir.
Yapılacak İşlem;
- BKDÜ’den poliklinik seçilecek, ilgili vatandaşın TC kimlik numarası girilecek ve vatandaşın avuç içi damar izi okutulacaktır.
- Bu veriler kullanılarak merkezdekİ veritabanı üzerinden kimlik doğrulaması yapılacaktır.
- Bu işlem sırasında hastaneye verilen TC Kimlik No’sunun doğru bir TC Kimlik No olup olmadığı da sorgulanmaktadır.


Kaç adet BKDÜ almalıyım ve bu adetleri nasıl belirlemeliyim?


Hastanelerin yönetim şekli, günlük hasta sayıları, banko yerleri, hasta kabul stratejileri doğrultusunda cihazlara tanımlanacak branş ve ihtiyacı olan cihaz adetleri değişkenlik göstermektedir.
BKDÜ ihtiyacının tespit edilmesi için aşağıdaki bilgilere dikkat edilmesi gerekmektedir;
- SGK’ya fatura kesilen branş sayısı (Her branş birden çok cihaza tanımlanabilir.)
- Hasta Kabul Banko adeti (Her bir hasta-kabul bankosunda ayrı birer cihaz olması gerekir.)
- Her bir bankonun hizmet verdiği branş sayısı
- Hasta Kabul Bankolarında çalışan personel sayısı
- Her bir bankonun hizmet verdiği branş sayısı
- İstemci İşlem Ünitesi ile Damar İzi Okuma Ünitesi bir bütündür, diğer cihazlar ile yer değiştirilemez
- Cihazların yerleri hastane içerisinde değişebilmekle beraber, hastane dışında kullanılmasına izin verilmemektedir.

BKDÜ’lere tanımlanacak olan branşlar nelerdir?


SGK’ya SHS tarafından fatura kesilen her bir branştır.


Cihaz arızalandığında ne yapmalıyım?


Cihazınızda çıkacak herhangi bir arıza için Fujitsu çağrı merkezini arayarak çağrı açtırabilir aynı zamanda web portalımız üzerinden arızanızı bildirebilirsiniz. Arıza kaydı açtırdığınızda Fujitsu teknik ekibi arızanıza müdahele edecektir.


Cihazımda herhangi bir arıza olduğunda cihazıma kayıtlı branşların hizmetini nasıl vereceğim?


Cihazınız için Fujitsu Çağrı Merkezine çağrı açtırdığınızda talebiniz üzerine branşlarınızın diğer cihazlarınıza arıza çözülünceye kadar aktarılacaktır. Sağlık Hizmet Sunucusunda tek bir cihaz kullanılıyor ise yedek cihaz alınması tavsiye edilir.


Altyapı Hazırlığı için Ne Yapmalıyım?


Sosyal Güvenlik Kurumunun( SGK olarak anılacaktır) Sağlık Hizmet Sunucularında (SHS olarak anılacaktır) yapılan kimlik doğrulama işlemlerinin kişilerin avuç içi damar izi haritası kullanılarak yapılmasını sağlamak için tasarlanmış ve geliştirilmiş elektronik bir kimlik doğrulama sistemidir.
1. Her bir cihaz için 1 adet elektrik prizi.
2. Cihazların internete ve SGK Medula Sistemine bağlanabilmesi için her bir cihazın konumlanacağı yere kadar getirilmiş bir adet RJ45 ethernet bağlantı soketi ve her bir cihaz için 1 adet 1-3m arası Cat5e/6 UTP kablo
3. Cihazların internete bağlanması için kullanılacak önceden tespit edilmiş her cihaz için 1 adet Sabit IP/ Ağ Maskesi /Ağ Geçidi bilgisi.
4. Eğer Sağlık Hizmet Sunucusunun sisteminde firewall (Güvenlik Duvarı) var ise, cihazların sorunsuz olarak merkezi sisteme bağlanabilmesi için bir üst maddede belirtilen Sabit IP adreslerine internete çıkışta TCP ve UDP 53, 80, 123, 443 ve 8080 portlarından erişim izni verilmesi.
Sağlık Hizmet Sunucularının Mevcut HBYS’lerde Yapmaları Gerekenler
5. Medula üzerinde, hal,hazırda provizyon almak için kullanılan SağlıkProvizyon metodunun tüm parametreleri ile aynı olan SağlıkProvizyonKimlikDoğrulama metodu tanımlanmıştır.(Eğer ilgili metodu bulamıyorsanız lütfen en son wsdl’i kullandığınızdan emin olunuz.)
6. Sistem SGK tarafından zorunlu tutulduğu andan itibaren MEDULA üzerinde provizyon almak için kullanılan SağlıkProvizyon metodu iptal edilecek, sadece SağlıkProvizyonKimlikDoğrulama metodu kullanılacaktır.
7. Geçiş aşamasında hastane personelinin alışması sırasında her iki metodda aktif olacaktır.
8. HBYS firmaları yazılımların SağlıkProvizyon metodunu çağıran Provizyon Al butonların hemen altında Sağlık Provizyon Kimlik Doğrulama metodunu çağıran Biyometrik Doğrulama ile Provizyon Al butonu eklemeleri gerekmektedir.


BKDÜ’ler için hazırlamam gereken ortam şartları nelerdir?


1. BKDÜ (Biyometrik Kimlik Doğrulama Ünitesi)’lerin konulacağı masa vb. alanlarda bulunan bilgisayar, yazıcı, monitör vb. cihazlarla, istemci işlem ünitesi arasında en az 10 cm mesafe olması gerekmektedir.
2. BKDÜ’ler normal oda sıcaklığında çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Aşırı ısı farkları yaratan şartlar ve nemli ortamlardan uzak tutulmalıdırlar.
3. Damar İzi Okuma Ünitesinin konacağı masa vb. alanların yerden yüksekliğinin 80-140 cm arasında olması, vatandaşın kimlik tanımlama işlemi kalitesi açısından önemlidir.
4. Damar İzi Okuma Ünitesine; Güneş, ampül, spot veya florasan ışığının direkt gelmemesi, vatandaşın kimlik tanımlama işlemi kalitesi açısından önemlidir.
5. İstemci İşlem Ünitesi masa vb. alanlara dikey ve yatay olarak konulmalıdır. Dikkat edilmesi gereken Ünitenin üzerinde bulunan ve hava akışını sağlayan deliklerin kapanmamasıdır.
İstemci İşlem Ünitesi ölçüleri : En 8 cm; Derinlik 20 cm; Yerden yükseklik 22cm’dir.
İstemci Giriş, Çıkış Ünitesi (Keypad) Ölçüleri : En 10 cm; Derinlik 19 cm; Yerden ön yükseliklik 2 cm; Yerden arka yükseklik 6 cm’dir.